Опис педагогічного досвіду

АНОТАЦІЯ НА ДОСВІД РОБОТИ
Адреса досвіду: 70411, Запорізька область, Запорізький район, с.Володимирівське, вул..Шкільна, 13
Телефон (факс): 223-19-31
Автор досвіду: Філіппова Наталія Вячеславівна, «спеціаліст вищої категорії», вчитель початкових класів Володимирівського навчально-виховного комплексу «школи І-ІІІ ступенів – гімназії «Успіх» Запорізького району Запорізької області
Тема досвіду: «Розвиток мотиваційної сфери в учнів на уроках в початкових класах»
Базова модель досвіду
Актуальність і перспективність досвіду
Проблема розвитку та створення навчальної мотивації учнів не є новою. Але зараз необхідність розвитку мотиваційної сфери школярів набуває особливого значення.
У сучасній школі питання про мотивацію навчання можна назвати центральним, так як мотив являється  джерелом діяльності та виконує функцію спонукання. Молодший шкільний вік сприятливий  для того, щоб закласти основу для уміння, бажання навчатися.        
Багато українських учених (Н.М.Бібік, М.С.Вашуленко, Є.П.Голобородько, Л.І.Мацко, О.Я.Савченко) вважають, що початкова школа – «Коріння шкільної освіти, яке повинне бути надійним» (О.Я.Савченко). Але це можливо, якщо навчання буде мати для школярів особистісний сенс, мотивацію. Молодший шкільний вік сприятливий для того, щоб закласти основу для вміння вчитися, так як вчені вважають, що результати діяльності людини на 20-30 % залежать від інтелекту, на 70-80% - від мотивації. Ось чому проблема розвитку мотиваційної сфери учнів на сучасному етапі дуже актуальна.     
Теоретична база досвіду             
У роботі Філіппова Н.В. керується науково-теоретичним досвідом з даної теми С.Л.Рубінштейна, О.М.Леонтьєва, Л.І.Божовича, О.Г.Ковальова, Г.С.Костюка, В.С.Мерліна, В.О.Сухомлинського, І.О.Синиця та інших. Також дослідженнями А.К.Маркової, які дозволили встановити, що успішно можна формувати навчально-пізнавальну мотивацію, співставляючи мотив та мету діяльності.
Досвід за інноваційним потенціалом
Навчальна діяльність на уроках Наталії В’ячеславівни являється сумісною діяльністю вчителя і учнів. Учитель не стоїть «над дітьми», а знаходиться «поряд». Успішно розвивати мотиваційну сферу школяра, ефективно використовувати різноманітні прийоми можливо тільки спираючись на конкретні результати, отримані за допомогою різноманітних психологічних діагностик. Філіпповою Н.В. було використано методику І.Л. Лусканової «Вивчення шкільної мотивації». Для створення  позитивної мотивації на уроках в початкових класах  Філіппова Н.В. використовує різноманітні прийоми: підбір цікавої та захоплюючої інформації, дидактичні ігри, групову, парну, індивідуальну, фронтальну форми роботи. З  метою розвитку пізнавальних інтересів створюються проблемні ситуації, використовується «ефект загадки». Одним із шляхів формування мотивації навчальної діяльності на уроках  є метод проектів, який активізує пізнавальну діяльність учнів.                                                          
Під час підготовки до уроків   Філіппова Н.В. спирається на досвід  кандидата педагогічних наук Г.Передрій, яка відстоює ідею використання ігрових форм роботи для  підвищення  мотивації  учнів до навчання, зацікавлення їх предметом.                     
Для створення ситуації успіху на своїх уроках Наталія В’ячеславівна використовує наступні прийоми: ситуація довірливості через прийом «прогладжування», зняття почуття страху, протягування уваги, підвищення самооцінки, педагогічне вселяння, педагогічна оцінка.
Результати запровадження досвіду
Цілеспрямоване та систематичне використання вищезазначених методів і прийомів, які сприяють підвищенню навчальної мотивації у молодших школярів зміцнює бажання дітей оволодівати знаннями і формує стійкий інтерес до предметів,  а також  розвиває  вміння використовувати набуті знання  на практиці, у власному житті.        

Немає коментарів:

Дописати коментар